Başlangıç / Basından / Alkent mahallesindeki kaçak yapılar yıkıldı

Alkent mahallesindeki kaçak yapılar yıkıldı

4 sene evvel yıkım kararı verilen Alkent 2000 Mahallesi Çamlıca Bulvarı girişinde ki kaçak bekci kulubeleri ve taklar yıkıldı. Kanunsuz şekilde yapılan ve mahalle’ye site görünümü vererek kamu malını özel mülk gibi gösteren yapıların yıkılmasına vatandaşlardan destek geldi.

9 Şubat 2010 da yıkımına karar verilen, kaçak olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesince rapor edilen Alkent 2000 Mahallesi girişlerindeki kaçak yapılar 4 yıllık aradan sonra yıkıldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin 5 saat süren yıkımına 2 kepçe, 5 büyük moloz kamyonu, çok sayıda zabıta ve yıkım ekibi katıldı.

2010 DAN BERİ YIKIMINA DİRENİLİYOR
Alkent 2000 Mahallesindeki yol üzerine yapılan betonarme kemerli tak kamu arazisini 10 metre ihlal ederek devlet yolu üzerine yapılmış, kaçak inşaat için 09 Şubat 2010 da ilk tespit tutanağı tutulmuştu. Çamlıca ve 7 Tepe sitelerinin yürütmeyi durdurma talepli davası da reddedilmiş, mahkeme yıkıma karar vermişti.

Mahalle sakini gazeteci Dursun Boran yaşanan hukuksuzlukla ilgili şunları söyledi:

Bu kaçak bekci kulubeleri senelerdir mahalleye özel mülk site havası veriyordu. Bunu fırsat bilenler mahalleyi site gibi gösterip yönetmeye çalıştılar. Bağımsız parsel üzerine kurulu 2 katlı villalardan ayda 2 bin TL. Senede 24 bin TL. aidat topluyorlardı. Senede toplanan para 10 milyon TL civarında. Yüksek gereksiz aidatlar evlerin değerini düşürdü. İnsanlar villalarını ne kiraya verebildi. Ne satabildi. Mahallede aidat olmaz! Çünkü 1987 de 7 Tepe ve Çamlıca diye 2 kısımdan kurulan Alkent 2000. Aynı adla 24.10.2000 B.Çekmece Belediye Meclisi Kararıyla mahalle oldu. Site hükmü bitti. Tapuya kayıtlı Yönetim Planı hükümsüz kaldı!

Yeniden Mahalleden siteye geçilmez. Buna gerekde yok. İnsanlar 3 Haziran 2001 Pazar yapılan seçimle siteyken Mahalle olmak istediklerini oylarıyla teyit ettiler. 2008 ‘e kadar Mahalle girişinde Anayasanın 10. Eşitlik ilkesi ve 23. Seyahat hürriyetine aykırı bariyerler vardı. Bunları Kaymakamlığa müracaat edip söktürdüm. Yolu halka açtık.

Mahalle olan yerde bağımsız parseller üzerine kurulu 2 katlı villaların elektrik, su, doğalgaz saatleri, bahçıvanlarının ayrı. Sokakları Bedaş aydınlatıyor. Çöpleri emlak temizlik vergisi alan Belediye topluyor. Asayişi Polis sağlıyor. Biz neye aidat ödeyeceğiz.

http://www.radikal.com.tr/

http://emlakkulisi.com/

http://rotahaber.com/

http://www.takvim.com.tr/

http://www.gazetevatan.com/

http://www.sabah.com.tr/

Kontrol Ediliyor

10068cf3df52a6b0ff81fe4971549f66

AKP Milletvekili adayından Topbaş’a suç duyurusu

Kaçak bariyerleri 5 senedir yıkmayan, suça seyirci kalan İstanbul’un AK Parti’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar. ...

Bir Cevap Yazın