Başlangıç / Basından / Dursun Boran Tazminat Kazandı !

Dursun Boran Tazminat Kazandı !

Alkent 2000 Çamlıca Sitesi müdürü Ata Atamer ‘e. 10 bin TL manevi tazminat davası açan Boran, davayı avukatsız kazandı.

İstanbul Büyükçekmece İlçesi Alkent 2000 Mahallesi’nde, hukuki durumu tartışmalı. Pek çok kanunsuz iş ve harcamayla basında haber olan sözde Çamlıca sitesi. Gazeteci Dursun Boran dan bir darbe daha yedi !
Mahalleye site havası vermek için, devlet yollarına bariyerler, özel güvenlikler koyan sözde sitenin her sene 6-7 milyon TL Cebren aidat toplanmasına karşı çıkan mahalle sakini Boran. 13 senedir amansız hukuk savaşı veriyor. Site yöneticileri hakkında 35 suç duyurusu yaptı.
Rant düzenini bozan, kanunsuz işleri dedektif gibi ortaya çıkarıp, haberler yapıp kamuoyunu bilgilendiren Boran. Çok sayıda hukuk, icra, ceza davasına haksız yere muhatap olarak, korkutulmak istendi. Ama asla pes etmedi.
DEVLET YOLUNDA Kİ BARİYERLERİ KALDIRDI YOLU HALKA AÇTI !
Daha önce Çamlıca ve 7 Tepe diye 2 ayrı kısımdan oluşan site olarak kurulan Alkent 2000. 24.10.2000  B.Çekmece Belediye Meclisi 9 sayılı Kararıyla MAHALLE oldu. Ancak, yolları kamuya terk olmasına rağmen. Girişlerde bariyerler kaldırılmadı. Yollar halka kapalı tutuldu. Bağımsız parseller üzerine 2 katlı kurulan villalardan ayda 2 bin TL. Senede 24 bin TL zorla aidat toplanmaya devam edildi. ( Evlerin elektrik, su, doğalgaz saatleri, bahçıvanları müstakil. Çöpleri belediye topluyor. Asayişi Polis sağlıyor. Sokakları Bedaş ücretsiz aydınlatıyor )
Bu hukuksuzluğa baş kaldıran gazeteci Boran. Önce Kaymakamlığa bariyerleri kaldırttı. Sonra girişlerdeki kaçak bekçi kulübelerinin yıkılmasını sağladı. Yolları halka, esnafa açtı. İETT nin 2 katlı otobüs seferi düzenlemesini sağladı. Mahalleye karakol, Mobese sistemi kurulması için İçişleri Bakanlığına dilekçe verdi. Özel güvenliği Valiliğe iptal ettirdi. Karakol kurun dedi.
Bunları yapınca kimse aidat ödememeye baladı. Bu arada Boran ın evine 3 defa yumurtalı saldırı yapıldı. İçme ve bahçe suyu kesildi. 2014 senesinde hakaretten site müdürü Mehmet Ata Atamer hakkında ceza davası açtırdı. 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan 2012/631 E. hakaret
davasında site müdürü Mehmet Ata Atamer’i, hakim Murat Güler. TCK 125/1 maddesi den, hakaretten 90 Tam Birim Gün Adli Para Cezasına çarptırdı.
TCK 62/1 indirim maddesini uygulayan hakim cezayı 75 Tam Gün Adli Para Cezasına indirdi. Bu cezaya göre 2250 TL. Atamer’in ödemesine HÜKMETTİ. Bir daha suç işlemeyeceği kanaati oluşmadığından hakim cezayı ertelemedi. (Yani müdür yine suç işleyebilecek biri)
Site müdürünün karara yaptığı temyiz itirazı mahkemece REDDEDİLDİ. Para cezasını öde dendi. Müdür cezayı, sözde site başkanı M. Mustafa Koldamca, Ebubekir Yekeler,Mahmut Yeşil , İbrahim Demirel, M. Emin Dana, Heyran Osmanova. İbrahim Nalbant, Arzu Ünlü. Sıdıka Şenel’den oluşan yönetim kuruluna götürdü.
Mustafa Koldamca, talimat verip B.Çekmece Mal Müdürlüğüne 2 bin 250 TL mahkumiyet kaynaklı adli para cezasını ödeyin dedi. Mal Müdürlüğüne giden Hüseyin Yıldız adlı site elemanı 26.12.2013 tarih 648672 nolu Makbuz karşılığı cezayı ödedi. Yani site müdürünün adli para cezası aidatlardan ödenip suç işlendi. Müdür yönetici değil. Ayda 6 bin TL maaş alan eleman. Atanmış biri. Seçilmiş değil !
Ceza davasından sonra. Dursun Boran kendine hakaret eden site müdürü hakkında 10 bin TL de  manevi tazminat davası açtı. B.Çekmece 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 2014/ 355 E. davanın bugün 2. ci son celsesinde hakim Şule Şenda Oto ( 134520) karar verdi.
Davayı kısmen kabul kabul eden hakim. Atamer’in. Dursun Boran’a bin TL tazminatı olay tarihinden itibaren kanuni faiziyle ödemesine karar verdi. Davalarını avukatsız takip eden Boran. Bu tazminat davasınıda avukatsız kazandı. Site müdürünü ise sitenin avukatı Poyraz Uçkay Yağan’ın yetkilendirme ile gönderdiği Av. Buse Halide Özpolat savundu. Ama dava kaybetmiş olarak duruşma salonundan çıkan avukat. Hayli üzgündü.
Resim de Dursun Boran’a hakaretten hem hapis, hemde tazminata mahkum olan eski site müdürü M. Ata Atamer görülüyor.

Kontrol Ediliyor

10068cf3df52a6b0ff81fe4971549f66

AKP Milletvekili adayından Topbaş’a suç duyurusu

Kaçak bariyerleri 5 senedir yıkmayan, suça seyirci kalan İstanbul’un AK Parti’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar. ...

Bir Cevap Yazın