Başlangıç / Basından / Yargıtay 6. Hukukda binlerce Kira davası.

Yargıtay 6. Hukukda binlerce Kira davası.

Türkiye’de, profesyonel ve hukuka uygun yapılmayan kiralama işlemleri ve sözleşmeleri nedeniyle, binlerce kişi davalı ve davacı olarak önce mahkemelerde dava açıyor. Sonra ihtilafın çözümü için Yargıtay 6. Hukuk Dairesinin kapısını çalıyor.

Mahalli mahkemelerden temyiz edilen on binlerce Kira, tahliye, kira tazminatları, kira alacakları konulu dava dosyası Ankara Yargıtay 6. Hukuk Dairesinde onaylanıyor. Yada bozulup mahalli mahkemelere gönderiliyor. Bu kadar çok kira davası, Türkiye de güvenin ne kadar azaldığını gösteriyor.

YENİ BAŞKAN ERDOĞAN KABAKCI.

Gazeteci Dursun Boran ’ın haberine göre, yaklaşık 1 senedir 6 Hukuk Dairesi Başkanı olan, tecrübeli yüksek yargıç Erdoğan Kabakcı. 10 yıla yakın aynı dairede kıdemli üye olarak, binlerce dava dosyasında verilen kararların altına imza attı. 1 başkan 6 üyeden oluşan daire hergün çok sayıda dosyayı karara bağlayıp hüküm oluşturuyor.

Yüksek hakimler, vatandaşların ev, işyeri, fabrika, yazlık vs. kiraya verirken, dikkat edip, profesyonel, kefilli, şahitli sözleşmeler yapmasını tavsiye ediyor.

ALTINCI HUKUK DAİRESİ İhtisas Alanı :

Borçlar-Ticaret Hukuku Temel Görev : Kira Hukuku 1) Tarafların sıfatına bakılmaksızın, kira ilişkisinden kaynaklanan davalar (kira tespiti ve uyarlama dâhil) sonucu verilen hüküm ve kararlar, Hatırlatma; ·Finansal kiralama sözleşmesinden kaynaklanan her tür dava sonunda verilen hüküm ve kararların temyiz inceleme görevi 19. HD’ne ait bulunmakta.

2) 2004 sayılı İİK’nın 10. babında yazılı hükümlerden (kira alacağı ve tahliye) kaynaklanan itirazın kaldırılması ve tahliyeye ilişkin olup İcra Mahkemelerince verilen hüküm ve kararlar,

3) Kira alacağı nedeniyle başlatılan takipler üzerine icra mahkemelerince verilen itirazın kaldırılması kararları

Erdoğan KABAKCI 6.H.D. Başkanı Kim ?

14.09.1952 tarihinde Çankırı’da doğdu. Trabzon Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1977 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Erbaa’da yedek subay olarak yapmıştır. Ankara hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Kabakcı; sırasıyla Araban, Akçadağ, Sandıklı Hâkimliği, Sandıklı Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Seferihisar, Sarıyer ve İzmir Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur. 14.04.1998 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Erdoğan Kabakcı, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 28.05.2015 tarihinde Yargıtay Altıncı Hukuk Dairesi Başkanlığı’na seçilmiş olup halen bu görevini sürdürmektedir. Fransızca bilen Kabakcı, evli ve iki çocuk babasıdır.

thumbnail_yargitay-6-hk-bs-erdogan-kabakci-dursunResimde, Star TV E. Haber ve Protokol Müdürü. İstanbul 3. Bölge Milletvekili A. Dursun Boran, Yargıtay 6. . Hukuk Dairesi Başkanı Hakim Erdoğan Kabakcı’dan, dairenin çalışmalarını dinlerken görülüyor.

Kontrol Ediliyor

10068cf3df52a6b0ff81fe4971549f66

AKP Milletvekili adayından Topbaş’a suç duyurusu

Kaçak bariyerleri 5 senedir yıkmayan, suça seyirci kalan İstanbul’un AK Parti’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar. ...