Başlangıç / Projelerim / Hırsızlık Hükümlülerini Teşhir Edelim Önerisi

Hırsızlık Hükümlülerini Teşhir Edelim Önerisi

17_hirsizzHırsızlıktan sabıkası bulunan şahısların emniyetin kuracağı bir sitede resim ve adresleriyle teşhir edilmesi önerildi.

Türkiye genelinde hızla artan gasp ve hırsızlık olaylarının bitmesi için AK Parti milletvekili adayı TBMM Adalet Komisyonuna ilginç kanun teklifi önerdi.

Meclis dışından hazırlanan kanun önerisine göre, halen Türk Ceza Kanunu’nun 141. maddesi ile düzenlenen 1 ila 3 yıl arasındaki cezanın,  5-10 yıla çıkarılması öneriliyor.

SADECE İSTANBUL’DA HER GECE ORTALAMA 200 EV 100 İŞ YERİ SOYULUYOR, 50 ARAÇ ÇALINIYOR

Başta İstanbul olmak üzere, yurt genelinde her gece yüzlerce ev, işyeri soyuluyor. araç ise çalınıyor. Verilen cezalar ise emniyet güçlerinin operasyon şevkini kırıyor. Vatandaşların devlete güveninin azalmasına neden oluyor. Ekonomi, çalışma hayatı ve toplum yapısı büyük zarara uğruyor.

AK Parti Malatya Milletvekili adayı, gazeteci Dursun Boran, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile CHP ve MHP’li komisyon üyelerine gönderdiği kanun önerisinde birden fazla hırsızlık suçu işleyenlerin TCK 149.’ncu maddesinde düzenlenen gasp suçundan 10-15 sene arasında değişen hapis cezası istemiyle yargılanmasını, ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğünce kurulacak ” www.hirsizlar.com internet sitesinde resimleri, adresleri ve  yaptıkları hırsızlık eylemlerinin teşhir edilmesi öneriliyor.

İşte o kanun önerisi:

Teklifin Başlığı : TCK Türk Ceza Kanunu Hakkında Değişiklik Yapılması na dair Kanun
Teklifi

Teklifin Özeti : Teklif ile, kamu düzenini bozan. Halkın can ve mal emniyeti korkusunu bertaraf etmek, ev, iş yeri, otolardan yapılan hırıszlık olaylarının bitirilmesi, büyük ölçüde azaltılması hedeflenmekte.

Buna göre, TCK 141 Hırsızlık maddesinde, 1-3 yıllık cezanın 5-10 seneye çıkarılması , TCK 143 deki cezanın üçde iki oranında artırılır, şeklinde düzenlenmesini,

Hırsızlık suçunu birden fazla işlemiş olanların TCK 149 Gasp suçundan yargılanıp 10 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmalarına, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce kurulacak ” hırsızlar.com ” gaspcılar.com sitesi kurularak hırsızlık, gasp suçu işleyenlerin resimlerinin kimlik bilgilerinin, adreslerinin, hırsızlık yaptığı yerlerin adresleri/ isimleri yayınlanır.
TCK 116 Konut dokunulmazlığını ihlal: Maddesinin, bu suçu hırsızlık yapmak için işleyenlere verilecek cezanın 5 seneden- 10 yıla kadar hapis cezası verilir, şeklinde düzenleme yapılması.

 

http://www.haber365.com/Haber/Hirsizlik_Hukumlulerini_Teshir_Edelim_Onerisi/

http://www.magazincity.com/hirsizlik-zanlilarini-teshir-edelim-onerisi/

Kontrol Ediliyor

Cezaevlerinde yeni dönem! www.milliyet.com.tr

Ziyaret günü dışında görüşmek isteyenler, soyadı tutmayanlar 50 lira ödeyerek ziyarette bulunabilecekler… Başbakan Recep Tayyip ...

Bir Cevap Yazın