Başlangıç / Projelerim / Mahkumlar Sahilleri Temizlesin Turizm Geliri Artsın

Mahkumlar Sahilleri Temizlesin Turizm Geliri Artsın

untitledAvrupa’nın Almanya, Hollanda, Avusturya başta olmak üzere diğer devletlerinde yaşayan binlerce Türk vatandaşı her yaz tatil, deniz, kum için Türkiye’ye geliyor.

İpsala, Kapıkule, Hamzabey gümrük kapılarından bin bir çile ve duygu ile vatanlarına gelen, misafir insanlar genelde kirli, yolları bozuk, karanlık, tozlu yollar ve ilçelerden geçiyorlar.

Karayoluyla Edirne’den giriş yapanlar , Trakya ve Marmara bölgesinde tatil yaparak, denize girip, kumsallarda stres atarak, memleket hasreti gidermek istiyorlar.
Ama yapamıyorlar.

Çünkü Edirne, Tekirdağ, Kırklareli gibi sahil şehirlerinde müthiş bir turizm ve çevre ihmali var.
Bu illerin vali, kaymakam, belediye başkanları, mahalli basını ile sivil toplum teşkilatlarına büyük iş düşüyor.

Tekirdağ’da dolaşırken bütün sahilin ve kumsalın çöp, diken, yabancı otlar içinde olduğunu gördüm.

Kumbağ Belediye başkanı Hüseyin Uzunlar resmi nüfuslarının 2 bin 100 olduğunu, bu sayıya göre devlet yardımı aldıklarını söylüyor. Ama yaz aylarında gelen turistlerle Kumbağ’ın nüfusu 80 bine çıkıyormuş.

Belediyenin senelik bütçesi 1,5 trilyon lira ( eski parayla) Bunun 43 bin lirası personel maaşına gidiyor.
Kalanlarda belediye ancak çöp toplayıp, cadde sokak temizliyor. Alt yapı yok. Kumsal çöp içinde.
Tabi denize gelenlerin çoğu pis ve çevreye saygısız. Bay ve bayan çoğu kişi kumsalda içtiği sigarayı,
Güneşlendiği şezlongun yanında kuma gömüyor!!
Kumsalda bira, gazoz, soda kapakları, sigara paketleri, yiyecek artıkları var. Değil güneşlenmek yürümek gelmiyor kumların üzerinde.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Habertürk TV canlı yayında Yiğit Bulut’a Turizm gelirlerinin artığını ve daha da artacağını söyledi.
Ama bu ihmal ve çevre kirliği ile Türkiye’nin turizm geliri zor artar. İnsanlar bu kadar bakımsız ve ilgisiz deniz kenarlarına neden gelsinler? Yanlışlıkla Trakya’ya gelen yerli ve yabancı turist bir daha asla gelmez.
Trakya’da sahil ve deniz boydan boya bakım, ilgi, yatırım bekliyor. İdareciler bütçe yok diyor. Şenliklere, bedava yemeklere para bulan belediyeler turizm için temizlik ve bakım işi nede para bulmalı.

Tekirdağ da 2 F tipi, 1 kapalı, bir yarı açık cezaevinde 2 bin civarında mahkum var. Edirne ve Kırklareli’nde ceza yatan çoğu hükümlü olan mahkumlar, bir kanuni düzenlemeyle hemen sahillerin temizlenmesinde kullanılmalı.
Devletin ziraat, çevre mühendisleri, Tarım il müdürlüklerinde, peyzaj mimarları, belediyelerin park pahçe elemanları var. Bunlarla organize şekilde, jandarma ve polisinde tertibat almasıyla acilen sahiller, kumsallar temizlenmeli.

Bu İzmir Çeşme, Alaçatı gibi yerlerdede olmalı.

Bölge milletvekillerine, mahalli basına bu yazıyı tek tek göndereceğim. Mahkumlar yan gelip yatarak millete yük olmasınlar.
Hem açık havaya çıksın, güneş görsünler, D vitamini alsınlar. Hemde çalışarak günlerini üreterek, vatana faydalı olarak geçirsinler. Turizm gelirlerinin artmasına yardımcı olsunlar.
Trakyadaki binlerce mahkumla o kumsallar, yollar, kaldırımlar 6 ayda Avrupa’nın en temiz ve güzel sahili, kumsalı olur. İşte o zaman turist gelir, gurbetci mutlu olur. Seneye yaz tatili için daha bir huzurlu, gururlu Türkiye’ye tatile gelir.

Turist artarsa esnaf, otelciler, taksiciler, dolmuşcular, kuaförler, marketciler vs. daha çok para kazanır. Esnaf ve işadamı para kazanırsa mahalli basına daha çok reklam verir.

Gazeteler, internet sitelerinde boy boy, TV ve radyolarda dakikalarca reklamlar yayınlanır. Mahalli basın daha zenginleşir, çalışanlar asgari ücrete talim etmek yerine, daha iyi maaşlar alırlar.

Adalet, İçişleri, Turizm Bakanlığı derhal konuyu masaya yatırmalı. Zira bu ihmal turizm gelirlerinin düşmesine, turistlerin kaçmasına sebep olur.
İnsanlar temiz, düzenli, yeşil, denizin olduğu yerler varken, neden pasaklı yerlerde tatil yapsın?
Neden Türkiye’den her yıl binlerce aile Fransa, Almanya, İspanya, Yunanistan’a tatile gidiyor?
Neden İran, Sudan, Suriye’den uzak duruyor? İşte yukardaki sebeplerden.

Kontrol Ediliyor

Seks izni AK Parti’yi uçurur!

AK Parti’nin milletvekili adayından seks izni önerisi… 120 bin mahkum ve yakınını ilgilendiren diğer adı ...