Başlangıç / Projelerim / Okullarda formalar ne zaman kaldırılacak?

Okullarda formalar ne zaman kaldırılacak?

181206Milli Eğitim Bakanlığı geçen Mayıs da yaptığı açıklamada, 2010-2011 eğitim yılında okullarda formaları kaldırıp, kıyafet serbestliğine geçileceğini açıklamıştı.

Okulların açılmasına bir aydan az zaman kaldı, hala kıyafet serbestliğine geçilmedi. Yine okul müdürleri velilere anlaşmalı oldukları, forma mağazalarının adreslerini göstermeye devam ediyorlar.

Bakanlığın bu yöndeki raporu, 5 milyar liralık okul üniforması pazarından pay alan tekstil şirketlerinin tepkisine yol açmıştı.
Üretici şirketler, “çalışanların işsiz kalacağı ve okullarda disiplinin bozulacağı” gerekçesiyle düzenlemeye karşı çıkmışlardı.

Okul kıyafeti üreticilerinin karşı çıkıştaki en büyük argümanı zengin ile fakir öğrencinin kıyafeti nedeniyle ayrılacağı, okulda disiplinin bozulacağı iddiasıydı.

Türkiye’de 5 milyon çocuk önlük giyiyor. İlk, ortaokul ve lisede okuyan toplam öğrenci sayısı ise 15 milyon.

Bir forma takımı 45 ile 70 lira arasında değişiyor. Pek çok okul 2-3 senede bir forma dedikleri pantolların , tişörtlerin, eteklerin, gömleklerin, kabanların rengini keyfi değiştiriyor. Veliler bağış parasını nasıl ödeyeceğini düşünürken, birde forma parası ile karşılaşıyorlar.

12. aydan itibaren forma üretip stoktanan formaların maliyeti 2 milyar dolar civarındaymış!
Yaz tatilinde güzel kıyafetler alan öğrenciler, neden okullarında önlük yerine bu güzel kıyafetlerini giyip, üzerinde okul giriş kartlarını takmasınlar. Böylece hem evlerde kıyafet kalabalığı ve görüntü kirliliğide azalır.

Özel okullar dahi bazı firmaları zengin etmek için, 2 senede bir eşofman, forman değiştirip ailelerin bütçelerini sarsıyorlar. Öğrencinin derslere ne giyip geldiği değil, mühim olan okuldaki başarısı.
Hayata, ideallerindek mesleklere kusursuz hazırlanmaları.
Özel okulda özel kıyafet olmaz. Kıyafet serbestliği olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın