Başlangıç / Yazılarım / Citibank’ın sattığı Euro Bond davalık oldu !

Citibank’ın sattığı Euro Bond davalık oldu !

Citibank 2001 de yüzlerce kişiye Zürih Citibank üzerinden 15.3.2015 vadeli 14 yıl vadeli Euro Bond sattı. Citibank garantisine güvenen çok sayıda yatırımcı T.C garantili eurobondlardan yüksek faizi sebebiyle satın aldı.

thumbnail_CİTİBANK CEZA ÖDEYECEK

Citibank Yeşilköy şube müdürü Pemra Balkır ve bankanın Zürih’den gelen müşteri temsilcisi Kamuran Demirtaş, İstanbul Swiss Hotel’de tanıtım kokteyli ile, satış yaptılar. Bu 15.03.2015 vadeli, 90 bin nominal değerli, 6 ayda bir net 3920 dolar faiz vaad edilen Eurobondlardan 100 bin dolarlık (300 bin TL) alan Gazeteci Dursun Boran. Yatırımcının zararını şöyle anlatıyor:

“ Euroband’larının satıştan yaklaşık 4 yıl sonra, Citibank. Zürih şubemizi kapatıyoruz, Eurobondalarınızı ya satın, yada BNP Zürih’e devrediyoruz dedi. 2015 vadeli Eurobndlardan zarar etmemek için, BNP ile çalışmaya devam ettik. BNP her geçen gün bize zorluk çıkardı. Hesap işleme ücreti, havale parası, vb. pek çok kesinti yapmaya başladı. Sonunda her 6 ayda bir 3920 $ kupon ödemesi göndermesi gerekirken, bizi borçlu çıkarmaya başladı BNP. Son 3 sene kupon ödemesi yapmadı.

Durumu Citibank Genel Müdürü Serra AKCAOĞLU ve BDDK ya yazdım. Citibank, biz Zürih şubemizi kaptattık. Muhatabınız BNP dedi. Sahip çıkmadı. Zararımıza seyirci kaldı.

İstanbul HSBC den aldığım 50 bin $ lık Eurobon’a 6 ayda bir NET 1960 $ Senede 3920 $ ödeme yapılıyor. Ne kesinti, ne saklama, hesap işleme parası alınmıyor. Citibank yüzünden 2001 den beri hak kaybım binlerce dolar! Ben ve diğer yüzlerce insana euro bond satan Citibank, başta bu kesintilerden hiç bahsetmedi. Sonra hesaplarınızı başka bankaya devredebiliriz de demedi? Yatırımcısını yolda bıraktı.

 

Zürih BNP Müşteri temsilcisi Ali Can Okyay ‘ a hesabımın TEB yada Citibank Yeşilyurt şubeye devrini talep ettim. Bu kesintilerden, maddi zarardan kurtulmak için. Ancak benden 5 bin dolar saklama, havale vs. parası talep etti. HSBC ve diğer bankaların böyle bir talepde bulunmadıklarını anlattım. Kabul etmediler. İNSANLARIN ZOR DURUMLARINDAN YARARLANMAYA ÇALIŞIYORLAR.

 

Citibank ’dan  Derhal kesintilerimin de iade edilerek, Zürih eurobond hesabımın, Citibank Yeşilyurt yada, TEB şubesine hesabım kapatılmadan transfer edilmesinin sağlanmasını talep ettim. Olmaz dediler. Oysa Türk yatırımcı, Citibank’ın adına güvenip Eurobandları satın aldı.

Bu mağduriyet ve keyfi uygulama giderilmezse durumu  BDDK, SPK, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası ve Maliye Bakanlıklarına tahkikat yapılıp, görev kusuru olanlar, görevi kötüye kullananlar hakkında bankacılık, TCK ve Ticaret Kanunu gereğince her türlü işlemin yapılmasını talep edeceğim.  Dedim. Muhatabınız BNP bank dediler.”

 

BNP VADEDEN 1 SENE ÖNCE İZİNSİZ EUROBONLARI 103 BİN 875 DOLARA SATMIŞ ! ZARAR 17 BİN DOLAR.

 

BNP Zürih 15.03.2015 vadeli Dursun Boran’a ait Eurobondları 28 Temmuz 2014 de 103 bin 875 dolara habersiz sattı. Boran’ada 29.4. 2105 de 86 bin 799 dolar gönderdiler.

Oysa  15.03.2015 vadesi beklenseydi yatırımcı Boran. 103 bin 875 dolar alacaktı. Citibank ihmalinden doğan zararı 17 bin 076 $.

CİTİBANK YÖNETİMİNE SUÇ DUYURUSU.

 

Bu yatırımdan zarar etmesine neden olan Türkiye Citibank Genel Müdürü Serra AKCAOĞLU, Breyselden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Tezcan ve diğer yetkilller hakkında dolandırıcılık, görevi kötüye kullanmadan  suç duyurusu yapacağını söyleyen Dursun Boran. Kendisi dışında çok sayıda mağdur olan yatırımcınında hakkını aramasını talep ediyor.

 

TBMM DE SORU ÖNERGESİ OLUYOR.

Citibank’ın yatırımcısına oynadığı bu oyun, İstanbul milletvekillerince Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplandırması talebiyle soru önergesi yapılacak . Diğer yatırımcıların korunması sağlanacak.

BORÇLAR KANUNU MADDE 49 ‘A GÖRE BANKA ZARARI ÖDEMEK ZORUNDA.

Borçlar Kanunu MADDE 49 : Sorumluluk – Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür.

Zarar verici fiili yasaklayan bir hukuk kuralı bulunmasa bile, ahlaka aykırı bir fiille başkasına kasten zarar veren de, bu zararı gidermekle yükümlüdür. der.

BK 49. Maddeye göre Cİtibank’a tazminat davası açılabilir diyen hukukcular, Hazinenin Türk yatırımcıyı mağdur etmemesi için tedbir alması gerektiğini söylüyorlar.

Resim’de: CNN TÜRK Ekonomi Haberleri Müdürü Emin Çapacı ve Star TV E: Haber ve Protokol Müdürü Dursun Boran. Citibank’ın Eurobond haberini konuşurken.

bf967b02e61933aa194f377c24448842

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : http://www.turkhabergazetesi.com/ekonomi/citibankin-sattigi-euro-bond-davalik-oldu/6774

Kontrol Ediliyor

BURAK DALGIÇ NUMAN ALTUN

İftira atan site yönetiminin TUTUKLANMASI istendi

Ya aidat altında haraç verirsin. Yada Fetö’cü diye ihbar ederiz (!) İstanbul B.Çekmece Alkent 2000 ...