Başlangıç / Yazılarım / Gurbetçiye triptikli araba müjdesi

Gurbetçiye triptikli araba müjdesi

070720140246082369976_2Devrimci Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda aslında gecikti.

Sigara yasağı, Bağkur ve SSK ayrımına son veren. Sosyal güvenlik reformu sonunda SSK ve devlet hastanelerini birleştiren Başbakan, gurbetcilerin triptik problemine şimdi el atıp çözecek.

Avrupa ve ABD de yaşayan, çalışan Türk vatandaşları her yaz tatilinde, yada emekli olunca triptikli arabasıyla ( yabancı plakalı ) Türkiye’ye gelir.  Ama her tatil arabaları yüzünden keyfi kaçar. Gümrükcü, Mali Polis, Trafik ekipleri ile olmadık mesele yaşarlar.

Yurtdışından triplikli arabayla gelenler, gümrük mevzuatı gereği en fazla Türkiye’de 6 ay kalabiliyor. Bu zaman dolunca arabasını geri geldiği devlete götürmesi, yurt dışı etmesi gerekiyor.

Tam bir zulüm!

Avusturya ( Viyana ) Almanya ( Köln, Frankfurt) İsviçre ( Zürih ) İngiltere ( Londra) Danimarka ( Kopenhag ) dan binlerce kilometre arabanla yol gel. Günlerce yorgun düşen vergi veren vatandaşlara en fazla 6 ay kal arabanı al git deniyordu.

Adam 65-70 yaşına gelmiş yurtdışında emekli olmuş, İstanbul’a, Konya’ya, Malatya’ya, Mersin’e ailesiyle hasret gidermeye, yada yeni yatırımlar yapmaya gelmiş. Devlet 6 ay sonra çık git diyor!

Triptikli ve mavi plaka ( M plaka) araba sahibi yabancı uyruklular Türkiye’de çalışma, oturma, okuma hakkı almışsa M plakalı arabalara, gümrük ve vergi için yüksek paralar ödemeden binebiliyorlar.

Ama Turing, M plaka sahiplerinden çok yüksek banka teminatı istiyor. Adeta bu arabalara binmeyin der gibi.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar ile M plaka araba sahiplerinin daha uzun müddetli ve daha kolay otolarına binmesi için Kanal D Ana Haberde 2 defa. İnternette sitelerindede pek çok defa haber yaptım.

22 Temmuz 2007seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili olsaydım, yapacağım ilk kanun teklifi bu konuya dair olacaktı. Bu meseleyi çözecektim.

Zira yurt dışında 35-40 sene yaşayıp emekli olmuş, Türkiye’ye senelerce milyarlarca dolar ve euro göndermiş gurbetci vatandaşlar, yurtdun dört bir yanında da yatırımlar yaptılar. Devlete trilyonlarca lira ssk primi, emlak vergisi gibi pek çok vergi ödediler. Fabrikalar, apartmanlar yaptılar. İstihdam sağladılar.

Öz vatanlarında istedileri arabaya, senelerce binmeyi hak ediyorlar.

Hükümetten gurbetçiye müjde gibi düzenleme geliyor şimdi.

Yurtdışından kendi otomobiliyle gelen gurbetçinin 6 ayda bir otosuyla giriş çıkış yapma çilesi bitecek.

Kesin dönüş yapmayan gurbetçinin Türkiye’ye arabayla 6 ayda bir “girişçıkış” çilesi bitiyor. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının özel vasıtaları ile Türkiye’de bulunma zamanları 6 aydan 2 yıla çıkartılıyor.

Düzenlemeye göre, yurt dışında yaşayan vatandaşlar, Türkiye’de araçlarını 2 yıla kadar rahatlıkla bırakabilecekler.

Devlet Bakanı , Hollanda ziyareti sırasında vatandaşların bu zamanın 2 yıla çıkarılması yönünde bir talepte bulunduğunu , buna dair yeni düzenleme için çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Konuyu dün Sabah Gazetesi ekonomi sayfasında büyükçe verdi.

Mevzuatın acilen yenilenmesi yurt dışındaki vatandaşlarınızın istediği arabaya binmesi sağlanmalı. Silahlı Kuvvetler için bir günde kanun yapan TBMM, gurbetciler içinde bir haftada kanun yapmalı.

Bu iktidara hem yakışır. Hemde bayram hediyesi olur. Yollardada son model şık arabalar dolaşmış olur. Hava ve çevremiz daha az kirlenmiş olur.

EMEKLİ SEVİNECEK
Türkiye’de 6 ay kaldıktan sonra çıkan yabancı plakalı araçların tekrar giriş yapabilmesi için en az 6 ay yurtdışında kalması gerekiyor. Mevcut uygulamaya göre, gurbetçilerin bir yıl içinde araçlarını toplam 185 gün (6 ay) Türkiye’de kullanma hakkı var.

Bu süreyi hastalık nedeniyle uzatmak isteyenlerin de devlet hastanesinden rapor alması gerekiyor. Ya da mazeret durumunda aracı en yakın gümrüğe teslim etmesi gerekiyor.

Otosuyla bir yıl Türkiye’de kalmak isteyen emeklilerin başkonsolosluktan tasdikli emekli belgesi getirmesi gerekiyor.

Gecikme cezasıda çok yüksek. Gümrüklerde çilesi ile tam bir skandal..

Gümrük Müsteşarlığı hemen bu problemi çözmeli. TBMM de çok sık yurt dışına gidip gelen milletvekilleri bu işi şimdiye  kadar çoktan çözmeliydi. Avrupa’da derneklerin gecelerine, toplantılarına, balolarına gidip yiyip içip, 5 yıldızlı otellerde kalan vekiller, senelerdir asillerin ve gurbetcilerin bu makul talebini yerine getiremediler.

UÇAKLA DÖNEBİLECEKLER
Bu düzenlemenin ardından, yıllık iznini kullanan gurbetçi, arabasını memleketindeki garajına bırakıp, uçakla dönebilecek. Gelecek yıl da aracını kullanabilecek.

Türkiye’de 6 aydan daha uzun süre kalmak isteyen emekli gurbetçilerin başkonsolosluktan tasdikli emekli belgesi getirme zorunluluğu da ortadan kalkacak.

Geç kaldınız geç!

Herşeyi devrimci başkan Erdoğan’dan beklemeyin. Ankara’da vekiller, bakanlar gurbetcinin vergisiyle son model mercedeslere biniyor.

Gurbetcinin suçu ne?

Kontrol Ediliyor

BURAK DALGIÇ NUMAN ALTUN

İftira atan site yönetiminin TUTUKLANMASI istendi

Ya aidat altında haraç verirsin. Yada Fetö’cü diye ihbar ederiz (!) İstanbul B.Çekmece Alkent 2000 ...

Bir Cevap Yazın